Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Baschet, Liga Națională – Sfertul 3 a decis învingătoarea!

• CS Municipal Târgu Mureș – CSM Focșani 2007 76-56 (19-15, 16-13, 24-11, 17-17)

Echipe

CSM Focșani 2007: Vukovic (18 puncte+12 recuperări+0 pase decisive), Kilgore (6+6+1), Cornelius (7+4+2), Crăciun, Petrișor (14+9+6), Pop, Olaru (5+0+3), Andrei Negurou (0+1+1), Toma, Amarghioalei (6+2+3), Cristian Popa.

CS Municipal Târgu Mureș: Santa (10+13+0), Șteff (8+4+4), Boloni (7+3+2), Resenfeld (8+2+1), Kalve (17+7+3), Kilyen (0+2+1), Borșa (11+6+1), Solopa (13+6+1), Stețca, Szilveszter, Kurcsi (2+0+0).

Liderii jocului din fiecare echipă

Puncte: Kalve – 17; Vukovic – 18.

Recuperări: Santa – 13; Vukovic – 12.

Pase decisive: Steff – 4; Petrișor – 6.

Blocaje: Santa – 1; Vukovic – 2.

CSM Focșani 2007 a jucat vineri, 8 februarie, de la ora 18:00, în deplasare, la Târgu Mureș, jocul din etapa a patra a Gupei Albastre a campionatului Ligii Naționale. Gazdele s-au impus, ca și în precedentele două întâlniri, confirmându-și statutul de cea mai valoroasă formație a grupei. Partida s-au rupt în sfertul al treilea, câștigat de gazde la diferență de 13 puncte, 24-11. Până atunci, târg-mureșenii acumulaseră un avantaj de doar 8 puncte în două sferturi, 19-15 și 16-13, care ar fi putut fi relativ ușor de anulat. S-a întâmplat însă, ca oaspeții să nu-și găsească, la revenirea din pauză, cadența bună de până atunci și să fie depășiți net în următoarele zece minute. În ultima parte a întâlnirii focșănenii au reintrat într-o perioadă mai productivă, au terminat la egalitate, 17-17, însă meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor la o diferență de 20 de puncte: 76-56.

În ansamblu, CSM 2007 a arătat și la Târgu Mureș că este o echipă bine așezată, care a căpătat maturitate și personalitate în joc. Formația focșăneană se menține pe locul al treilea al grupei Albastre. Campionatul Ligii Naționale intră în pauză până la 2 martie, când CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare pe Miercurea Ciuc cu CSM VSKC. Până atunci, în perioada 14-17 februarie, echipa Focșaniului va participa la turneele seriei Est a Cupei României 3×3, faza de calificare, ale cărei jocuri se vor disputa la București.