Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Baschet, Liga Națională – Înfrângere severă pentru focșăneni!

• CSM Sighetu Marmației – CSM Focșani 2007 82-52 (27-13, 10-4 , 16-12, 25-17)

CSM Focșani 2007: Pop (6 puncte+8 recuperări+0pase decisive), Bratosin (5+3+0), Kilgore (7+7+1), Cornelius (16+3+0), Crăciun (0+2+0), Olaru (9+2+1), Amarghioalei ( 0+6+1), Popa (0+2+0 ), Andrei Neguroiu (2+1+0), Ionuț Neguroiu (2+0+0), Vukovic (5+2+0).

Echipa de baschet seniori a CSM Focșani 2007 a jucat, vineri, 25 ianuarie, în deplasare cu CSM Sighetu Marmației. Oaspeții, aflați pe locul al treilea al clasamentului, au plecat la Sighet cu dorința de a câștiga pentru a aborda campionatul în continuare fără griji speciale legate de clasarea pe unul dintre locurile 1-4 la finalul întrecerii din grupa Albastră. Gazdele și-au luat măsuri de prevedere, însă și au început meciul în forță încheind primul sfert cu un liniștitor 27-13 în favoarea lor. Cel de-al doilea sfert a debutat cu un sec 8-0 pentru Sighet, până în minutul 20:00 focșănenii au mai redus din diferență, însă la pauză era un 41-23 ce nu mai lăsa vreo îndoială asupra câștigătoarei. Lipsiți de conducătorul de joc Cătălin Petrișor, oaspeții nu au găsit soluții pentru desfacerea apărării gazdelor, au încercat cu aruncări de la 3 puncte din care au transformat foarte puține, au finalizat cu dificultate, și au pierdut următoarele sferturi cu 16-12 și 25-17.

Sâmbătă, 2 februarie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă pe Rapid București în etapa a treia a Grupei Albastre.