Tradiționala – și puternica întrecere de judo ”Ilinden Cup Sofia 2018”, ale cărei probe au avut loc în capitala Bulgariei la sfârșitul săptămânii trecute, a avut la start peste 700 de competitori din 12 țări. Între aceștia s-au aflat și judoka de la cluburile focșănene. În acest articol, Monitorul de Vrancea vă prezintă performanța reușită de sportivii de la CS Unirea, pregătiți de senseii Adrian Moldoveanu și Mugurel Popa.

Uniriștii au avut prestații remarcabile cu care au câștigat unsprezece medalii, dintre care, șase de aur, patru de argint și una de bronz. Au câștigat categoriile la care au concurat la ”Ilinden Cup Sofia” și au primit medaliile de aurDenisa Marin, la 70 kg., Mario Constantin, la 60 kg., Iulia Moldoveanu, la44 kg., Mihnea Chirilă, la 34 kg., Mihăiță Mocanu, la 34 kg. și Silvia Pomană, la 36 kg. S-au clasat pe locul al doilea, cu medalii de argint Giorgia Hagianu, la 44 kg., Larisa Constantin, la 48 kg., Cristina Huhu, la 29 kg., și Bianca Cioară, la 40 kg. Pe locul al treilea, cu medalie de bronz au încheiat competiția  Lăcrămioara Moldoveanu, la 26 kg. iar Alex Anton, la 38 kg., Valentin Acatrinei, la 46 kg. și Andrei Lazaschevici, la 34 kg., s-au clasat pe locul al cincilea.

CS Unirea Focșani a ocupat locul al treilea pe echipe după numărul de medalii obținute!