Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Juniori 2: CSS Focșani – LPS Buzău 36-19 (19-7)

Formația CSS Focșani: Nichițelea, Sava, Valeri Iorga – 5 goluri, Șeitan – 6, Cosmin Duțulescu, Gheorghiță – 7, Eduard  Duțulescu – 5, Ionel – 1, Berheci – 7, Istrate – 2, Bîrlă, Bardan, Boghian – 2, Mijalkovic – 1.

Echipa de juniori 2 a CSS Focșani, una dintre cele mai bune din campionat, a avut o sincopă de proporții în etapa a doua, la Galați, unde a fost depășită cu 19 goluri. Sâmbătă, 29 septembrie, de la ora 11,00, în Sala Polivalentă, elevii antrenorului emerit Lucian Tucan au recuperat aproape în totalitate paguba din runda a doua. Au sprintat fulminant în prima repriză pe care au câștigat-o cu 19-7. În partea a doua a întâlnirii, au scăzut puțin ritmul, mai cu seamă după accidentarea celui mai prolific marcator al lor, dar au reușit să încheie partida cu o diferență de 17 puncte. Scor final, 36-19. În etapa a patra, CSS Focșani va juca în deplasare, miercuri, 3 octombrie, la CS OK Sport Onești.

Juniori 3: CSS Galați – CSM Focșani 2007 8-51 (1-21)

Formația CSM Focșani 2007: Vișan, Dochioiu – 1, Ivan, Gogonea – 1, Feraru – 17, Golea – 13, Bari – 3, Zaharia, Bogdan – 3, Prundiș – 4, Gheorghiță -1, Ciocoiu – 4, Tane – 4.

Juniorii 3 ai CSM Focșani 2007 continuă să evolueze la un nivel foarte bun, având o medie de 50 de goluri marcate de meci. Chiar dacă adversarii de duminică, 30 septembrie, au fost modești, handbaliștii pregătiți de antrenorii Marius Partene, Iulian Neață și Dan Constantin Rusu și-au respectat statutul de favoriți, au arătat determinare și dorință de a confirma încrederea pusă în ei. La Galați, cu CSS au înscris de 21 de ori în prima repriză și au primit un singur gol. Partea a doua a întâlnirii a fost și mai productivă pentru oaspeți care au mai marcat de 30 de ori și s-au instalat pe primul loc al clasamentului seriei B! În etapa următoare, joi, 4 octombrie, în Polivalentă, CSM Focșani 2007 va întâlni un adversar mai puternic decât precedenții, ACS Piticu Fetești.