Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Fotbal, Liga a III-a: Neînvinși după șase etape! Metalul Buzău – CSM Focșani 2007 1-1 (1-0)

CSM Focșani 2007: Dogaru – Săpunaru, Parlac, Beșa, Mihai – Manu, Salaoru, Lupu, Pădineanu – Predoiu, Pasăre. Au mai jucat în repriza a doua Remus Popa, Negoescu, Budeanu, Lăudatu.

Metalul Buzău: Toader – Păun, Popescu, Grăjdan, Daniel Mihai, Sava, Răileanu, Ispir, Manea, Lungogi, Mihăescu. Rezerve: Crețu, Benga, Nedelcu, Bardaș, Iacob, Mișilericu, Stan.

Echipa de fotbal seniori a CSM Focșani 2007 continuă cea mai prolifică serie de jocuri de când a promovat în Liga a III-a. Focșănenii, pregătiți de antrenorii Vasile Burgă și Adrian Toma, au parcurs șase etape din ediția de campionat 2018-2019 fără să piardă vreo întâlnire! Este un semn al maturității, al sedimentării unei partituri pe care fotbaliștii Focșaniului și-au însușit-o bine și o interpretează la același nivel. Fără implanturi spectaculoase, cu jucători doar vrânceni, CSM 2007 se află pe locul al treilea al clasamentului, la 2 puncte de lider și poate să-și mențină poziția de top dacă va continua să joace cu aceeași determinare ca până acum.

La Buzău, în partida cu Metalul, sâmbătă, a etalat același joc de până acum, a construit, s-a apărat corect și a câștigat un punct. Putea pleca cu încă două puncte de pe terenul sintetic al stadionului Cornel Negoescu dacă ar fi finalizat cu gol una dintre șansele din minutele 76 și 86, la șuturile lui Pasăre, respectiv Budeanu. Rezultatul a fost însă echitabil, pentru că și gazdele au pus în pericol poarta focșănenilor, mai cu seamă prin excelentul Lungoci.

Focșănenii au început mai bine meciul și în minutul 6 Predoiu a reluat cu capul peste transversală mingea venită din centrarea lui Pădineanu, în minutul 12, Pasăre a driblat, a rămas singur la 20 de metri de unde a șutat pe lângă poarta adversarilor și în minutul 15 Lupu a tras violent, însă Toader a respins. A urmat o perioadă în care gazdele au pus stăpânire pe joc și la finalul căreia au deschis scorul: în minutul 32, după o lovitură de colț bătută de Mihăescu, Lungoci a reluat cu capul în bară, mingea a revenit în teren de unde Mihăescu a trimis tot cu capul în bară, însă a treia lovitură de cap, a lui Sava, a trimis mingea în plasa porții lui Dogaru: 1-0! Cu zece minute mai devreme, portarul Focșaniului respinsese mingea la șutul de la 20 de metri al lui Lungoci. În minutul 40, Predoiu s-a aflat în situație favorabilă, însă nu a reușit să finalizeze cu gol.

În prima parte a reprizei a doua s-a jucat pe contre, cu Lungoci, în minutul 48, Săpunaru, în minutul 55 sau Manea, în minutul 60, aproape de gol, dar portarii Dogaru și Toader au avut intervenții salvatoare. În minutul 62, Predoiu, din jumătatea de teren proprie, l-a lansat pe Pasăre care a sprintat, apoi a șutat la colțul lung al porții lui Toader și a egalat: 1-1! Până la final au mai fost intervențiile foarte bune ale celor doi portari la șuturile lui Lungoci, Pasăre și Budeanu.

Fotbaliștii focșăneni au avut susținerea unei galerii care i-a încurajat tot timpul meciului și căreia i-au mulțumit prin rezultat, dar și prin salutul de după ultimul fluier al arbitrului Mavriche din Bacău.

În etapa următoare, sâmbătă, 6 octombrie, CSM Focșani 2007 va juca pe Milcovul cu Sporting Liești.

Rezultatele etapei și marcatorii:

CSM Râmnicu Sărat – CSM Roman 6-1 (2-0). Au marcat Croitoru, munutul 30, Bălan, minutele 45 și 58, Bobe, minutele 51 și 62, Vintilă, minutul 87, respectiv Nuţescu, minutul 47.
CSM Paşcani – SCM Gloria Buzău 0-3 (0-1). Au marcat Truţă, minutele 15 și 52, Tănase, minutul 75.
KSE Târgu Secuiesc – Foresta Suceava 4-1 (2-1). Au marcat Ştefănescu, minutele 8, 39 și 90+2, Kurtuly, minutul 90+6, respectiv Artenie, minutul 32.
Metalul Buzău – CSM Focşani 1-1 (1-0). Au marcat Sava, minutul 32, respectiv Pasăre, minutul 62.
Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni 2-0 (0-0). Au marcat Constantinescu, minutul 70, Ţicamuca, minutul 88.
Suporter Club Oţelul Galaţi – FC Botoşani 2 3-0 ( 0-0). Au marcat Konyeha, minutele 65 și 74, Corban, autogol, minutul 86.
Sănătatea Darabani – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-2 (0-0). Au marcat Copoţ-Barb, minutul 61, Vasile, minutul 83.

Clasament: 1. Suporter Club Oțelul Galați – 16 puncte; 2. Gloria Buzău – 14 puncte; 3. CSM Focșani 2007 – 14 puncte; 4. KSE Târgu Secuiesc – 12 puncte; 5. Foresta Suceava – 10 puncte; 6. Știința Miroslava – 10 puncte; 7. Sporting Leiști – 9 puncte; 8. Ceahlăul Piatra Neamț – 9 puncte; 9. Bucovina Rădăuți – 9 puncte; 10. Metalul Buzău – 8 puncte; 11. CSM Rîmnicu Sărat – 8puncte; 12. Sănătatea Darabani – 6 puncte; 13. CSM Pașcani – 4 puncte; 14. Șomuz Fălticeni – 4 puncte; 15. CSM Roman – 3 puncte; 16. FC Botoșani 2 – zero puncte.