Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Atletism – Victorii vrâncene la etapa I a Campionatului Național al juniorilor 2!

Etapa I a Campionatului Național în aer liber al juniorilor 2, care a avut loc la București sâmbătă, 12 mai și duminică, 13 mai a reconfirmat valoarea atleților vrânceni care au repetat rezultatele obținute în iarnă în competițiile de sală. Au câștigat probele în care au concurat Corina Ilinoiu, la 200 metri și ștafeta de 4×400 metri, cu formația LPS Focșani din care au mai făcut parte Alexandra Ioana Banciu, Andreea Tănase, Karina Anamaria Toader. Tot cu o dublă performanță a încheiat competiția de la București și Georgiana Zglimbea, de la secția Adjud a CSS Focșani, cu legitimare și la CS Roman. Georgiana s-a impus în probele de aruncarea suliței – specialitate adjudeană, și de aruncarea greutății. Și ștafeta de băieți 4×100 metri a CSS Focșani, în componența Robert Neacșu, Bogdan Zglimbea, George Adam, Alin-Ionuț Clatea s-a clasat pe primul loc.
    Poziții în partea de sus a clasamentelor au obținut și alți sportivi și sportive din Vrancea, între care, Andreea Rotaru , de la LPS Focșani- locul 4 la aruncarea greutății, Ana Maria Olaru, de la CS Unirea Focșani locul 5 la 2000 metri obstacole, Cătălina Olaru, de la CS Unirea, LPS Focșani, locul 5 la 100 metri, ori ștafeta A a LPS  Focșani, în componența Andreea Dediu, Silvana Bianca Diniță, Ioana Parascheva Bran și Cătălina Olaru care a încheiat competiția pe locul al treilea.