Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Minifotbal, Liga AutoVip – Două echipe pentru un titlu de campioană!

Înaintea etapei de duminica trecută, în disputa pentru titlul de campioană a Ligii AutoVip erau înscrise patru formații. După etapa în care s-au jucat două partide cu dimensiuni de semifinale, au rămas două: ACS Mausoleul Mărășești și Flux AS, care se vor întâlni în ultima etapă! Învinsele lor, Viitorul Cîmpineanca, respectiv AS Tomiță Lazăr au rămas să aspire la locul al treilea. Mausoleul are două puncte avans și are ca variante pentru a deveni în premieră campioana Ligii AuitoVip – egal sau victorie. Flux-ului nu-i rămâne decât să câștige pentru a-și adjudeca titlul!
    În penultima etapă, ACS Mausoleul a câștigat meciul cu Viitorul Cîmpineanca, revenind de la 0-2 și 2-3, dar a trăit cu emoții finalul în care adversarii au ratat din situații de gol ideale. Flux a câștigat ceva mai clar cu AS Tomiță Lazăr care a trimis, însă, de patru ori mingea în barele partenerei de întrecere. AS United a câștigat meciul cu Gren Garden Odobești și mai poate spera la un loc 4 dacă va câștiga în ultima etapă în partida cu Viitorul.
    Indiferent de rezultatele etapei care va încheia campionatul, ACS Mausoleul Mărășești si Flux AS Focșani sunt calificate la Campionatul Regional zona Nord-Est care va avea loc la Bistrița, iar formația care se va clasa pe locul al treilea și câștigătoarea fazei locale a Cupei României Grafit Décor vor participa la turneul final al Cupei României care va fi în perioada 29 iunie – 1 iulie la Sibiu.
    Rezultatele etapei din 13 mai și marcatorii:
Viitorul Cîmpineanca – ACS Mausoleul Mărășești 3-4 (2-2). Au marcat Iulian Niță – minutulele 4 și 26 și Răzvan Crăciun – minutul 10, respectiv Bogdan Grigorică – minutele 12,16și 34 și Adrian Tontu – minutul 29.
Flux – AS Tomiță Lazăr 2-0 (2-0). Au marcat Marian Covaci – minutul 10 și Mihai Teodorescu – minutul 11.
Green Garden Odobești – AS United 3-4 (0-1). Au marcat Cezar Chiriță – minutele 26  și 37 și Cosmin Milea – minutul 22, respectiv Ionuț Socol – minutul 19, Nicușor Chirică – minutul 22 și Cătălin Ciobotaru – minutele 23 și 40.
Etapa viitoare, duminică, 20 mai: AS United – Viitorul Cîmpineanca; AS Tomiță Lazăr – Green Garden Odobești; ACS Mausoleul Mărășești – Flux AS Focșani.
Clasament: 1. ACS Mausoleul Mărășești – 31 puncte; 2. Flux AS Focșani – 29 puncte; 3. AS Tomiță Lazăr – 25 puncte; 4. Viitorul Cîmpineanca – 24 puncte; 5. AS United – 22 puncte; 6. Green Garden Odobești – 18 puncte.
    (Articolul a fost redactat având ca suport un text primit de la Cristian Vasile, organizatorul Ligii de minifotbal AutoVip Focșani)