Ediția: Sâmbătă 18 Mai 2024. Nr. 6627

Minifotbal – Flux AS face un mic tur de forță și urcă pe locul 2!

ACS Mausoleul Mărășești, care părea că nu are rivală în disputa pentru titlu, a făcut primul pas greșit în etapa intermediară și învingătoarea sa, Flux AS Focșani, care a câștigat și în week-end, a urcat pe locul al doilea și cu doar patru puncte mai puțin, poate forța câștigarea campionatului! Claudiu Manta și-a dozat pregătirea echipei pentru a o aduce în vârf de formă exact în momentele în care performerele de până atunci sunt în scădere de turație. În meciul din intermediară, cu ASC Mausoleul Mărășești, Flux s-a impus cu 3-2, iar în etapa a șasea, în weekend a câștigat cu 2-1 meciul cu AS United.
    În câștig a ieșit după etapele a cincea și a șasea și Green Garden Odobești care a acumulat patru puncte cu care s-a apropiat la trei puncte de locurile 4-5 după ce a cîștigat meciul cu AS Tomiță Lazăr, scor, 5-2, și a terminat la egalitate, 1-1, cu Viitorul Cîmpineanca.

Rezultatele și marcatorii etapelor:
Etapa a V-a
AS Tomiță Lazăr – Green Garden Odobești 2-5 (1-3). Au marcat Marian Savin – minutul 20, Andrei Mocanu – minutul 39, respectiv Ionuț Nichita – minutele 4,17 și 29,  Ionuț Istrate – minutul 22 și Sliviu Palade – minutul 19.
Flux AS Focșani – ACS Mausoleul Mărășești 3-2 (2-1). Au marcat Sorin Mîndrescu – minutul 12, George Duca – minutele 2 și 27, respectiv Georgian Dima – minutele 10 și 40.
Viitorul Cîmpineanca – United Focșani – reprogramata pentru acestă săptămână.
Etapa a VI-a
Flux AS – United Focșani 2-1 (0-1). Au marcat Marian Covaci – minutul 28, George Duca – minutul 32, respectiv Cătălin Costin – minutul 10.
AS Tomiță Lazăr – ACS Mausoleul Mărășești 2-3 (0-0). Au marcat Ionuț Olaru – minutele 32 și 39, respectiv Bogdan Grigorică – minutul 24, Dănut Docan – minutul 28 și Georgian Dima, minutul 37.
Green Garden Odobești – Viitorul Cîmpineanca 1-1 (1-1). Au marcat Cezar Chiriță – minutul 2, respectiv Lucian Nistoroiu – minutul 6.
Clasament: 1. ACS Mausoleul Mărășești – 27 de puncte; 2. Flux AS – 23 de puncte; AS Tomiță Lazăr – 19 puncte; 4 – 5. United și Viitorul Cîmpineanca  – 18 puncte (ambele cu un joc mai puțin); Green Garden Odobești 15 puncte.
Etapa viitoare, duminică, 29 aprilie: Viitorul Cîmpineanca – Flux AS Focșani; AS United Focșani – AS Tomiță Lazăr; ACS Mausoleul Mărășești – Green Garden Odobești.
    (Articolul a fost elaborate având ca suport un text primit de la Cristian Vasile, organizatorul Ligii de minifotbal AutoVip).