Ediția: Marți 7 Mai 2024. Nr. 6617

În sala LPS Focșani s-au disputat, de vineri, 13 aprilie, până duminică, 15 aprilie, jocurile fazei de racalificare A, grupa D-B, a Campionatului Național de baschet U 13, la care au participat ABC Athletic Constanța, CSS Sibiu, ACS Playball București, Dinamo CSS 6 București, ACS Galactic Brașov și CSS Focșani.
Turneul a fost câștigat de CSS Sibiu, de departe cea mai bună formație dintre cele șase participante. Pe locul al doilea s-a clasat formația gazdă, CSS Focșani, antrenată de profesorul Cătălin Dondoi.
Focșănenii au câștigat meciurile cu ACS Playball București 63-61 (19-18, 19-14, 12-15, 13-14), Galactica Brașov 49-47 (6-8, 17-10, 16-23, 10-6), Dinamo CSS 6 București 60-52 (8-10, 20-10, 17-13, 15-19). Au pierdut cu ABC Athletic Constanța, scor 50-60 (16-13, 14-15, 12-19, 8-13), și cu CSS Sibiu, cu 79-39 (24-3, 18-15, 11-8, 26-13). În partida cu sibienii, grosul diferenței de scor a fost stabilit în primul sfert, când mingea parcă a refuzat să treacă prin inel la aruncările gazdelor, în timp ce oaspeților le-a reușit tot ce au încercat. Următoarele două sferturi au fost echilibrate, iar ultimele zece minute le-au aparținut, din nou, sibienilor care au încheiat cu un plus de 40 de puncte.
Pentru CSS Focșani au jucat Andy Trestianu, Alex Dorobăț, Tiberiu Cristea, Luca Diță, Nicolae Manole, David Șerbu, Cosmin Cheptea, Bogdan Robu, Luca Dobrea, Mihăiță Cucu, Luca Lățcan, Alex Șonțu.