Baschet, Liga Națională – Victorie normală a gazdelor!

• CS CSM Timișoara – CSM Focșani 2007 83-68 (22-17, 25-14, 17-18, 29-19)

CSM Focșani 2007: Taylor III (23 puncte+5 rcuperări+4 pase decisive), Petrișor (3+3+7),  Krivokapic (0+0+1), Miron, Pesic (19+1+1), Sampson (14+9+0), Antonescu, Bratosin Țibârnă, Simeunovic (9+4+3), Ciucă, Olaru(0+1+1).

CS SCM Timișoara: Pesakovic (10+2+3), Gajic (19+5+1), Dragoste (8+2+3), Banciu, Komatina (16+8+5), Mocritchi (2+1+2), Mirkovic (10+5+3), Lazăr (2+0+1),  Olah (11+3+1), Brown (13+1+2), Mijajlovic (2+0+6), Schipor (0+2+1).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Gajic – 19; Taylor III – 23.

Racuperări: Komatina – 8; Sampson – 9

Pase decisive: Mijaljovic – 6; Petrișor – 7.

În ultimul meci al turneului de campionat de la Timișoara, duminică, 18 aprilie, după amiază, CSM Focșani 2007 a întâlnit formația gazdă, CS CSM. În tur, focșănenii au fost aproape să producă surpriza, pierzând la doar 8 puncte. Povestea nu s-a repetat în retur, pentru că timișorenii au adunat până la pauză 47 de puncte față de 31 ale focșănenilor, care au câștigat sfertul al treilea, cu 18-17. Ultimele zece minute au adus în teren o formație a Timișoarei decisă să nu aibă un final de meci greu, a forțat și s-a impus cu 29-19. Scor de meci, 83-68! Victorie normală a gazdelor care au un lot mai valoros decât al oaspeților.

Antrenorul Timișoarei, Dragan Petricevic, bun prieten al baschetului focșănean și al antrenorului Petruț Mihai, a fost la începuturile formației de Ligă Națională a CSM Focșani 2007, pentru câteva zile, mentor al echipei care pornea atunci la drum – jucători și antrenori! A avut mână bună!

În ultimul turneu al campionatului, la Galați, CSM Focșani 2007 va întâlni la 27 aprilie pe CS Municipal Galați și pe CS Municipal Târgu Jiu, la 28 aprilie.