Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Campionatele Naționale de atletism juniori 3, a căror etapă finală a avut loc la Bacău la sfârșitul săptămânii trecute, au adus câteva remarcabile confirmări ale valorii tinerilor atleți vrânceni. Cea mai mare performanță i-a aparținut foarte talentatei Corina Ilinoiu, sportiva pregătită la CSS Focșani de profesorul antrenor Marius Batog. Corina a încheiat competiția cu trei titluri de campioană a României: la 60 metri, 400 metri și cu ștafeta de 4×400 metri a CSS Focșani. Ștafeta, alcătuită din Corina Ilinoiu, Andreea Tănase, Karina Anamaria Toader, Alexandra Ioana Banciu a câștigat medaliile de aur cu record național – 4:06.94! Ștafeta campioană este pregătită de același Marius Batog.
    La competiția finală a juniorilor 3, între premiați s-au aflat – nu-i nici o noutate – și sportivi adjudeni. Mario Dobrescu, vitezistul de la Clubul Atletic Adjud, pregătit de profesorul Gheorghe Catrinescu, dar care a punctat și pentru LPS Focșani, a devenit vicecampion național și medaliat cu argint la 60 metri iar George Adam, de la CSS Focșani, secția Adjud, elevul profesoarei Camelia Petrea, a obținut medalia de bronz cu record personal, 13,02 metri, la aruncarea greutății de 4 kg.