Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

Maria-Daciana Ciubotaru devine încet, dar sigur o certitudine în tenisul de câmp la categoria sa de vârstă! După un început de sezon cu medalie de bronz la dublu la Campionatul Națioal de iarnă și alte câteva succese notabile, între care cele două medalii de bronz – la 12 ani  și la 13 ani, din turneul internațional „Ten-Pro Global Junior Tour” de la Movistar, în Insula Mallorca în Spania și locul I la simplu în „Trofeul Rotary Head” de la Focșani, au urmat finala de simplu și sfertul de finală de la  „Luka Koper Junior Open-International Junior Tennis Championships Under 12” din Circuitul Tennis Europe Junior competiție care a avut loc în Slovenia. Iar la 1 iunie, Maria Ciubotaru, sportiva de la CSM Focșani 2007 unde este pregătită de profesorul Răzvan Bucuroiu, a încheiat cu victorie în proba de dublu turneul internațional HAI Cup tot din circuitul Tennis Europe Junior, care a avut loc la Arad. În pereche cu Briana Maria Spătaru, Maria a stat în primul tur, în al doilea a câștigat cu 6-1, 6-2 în fața dublului Ana Maria Csenke din Ungaria/Eva Guță, România, apoi cu 6-0, 6-1 partida cu Maria Angela Gaspar/Patricia Georgiana Goina, iar în finală s-a impus cu 6-3, 6-1 în meciul cu Bianca Bulat/Ioana Maria Secară.
În proba de simplu, Maria a câștigat în primele două tururi, cu 6-1, 6-4 întâlnirea cu Giulia Alexia Butnariu, și cu 6-1, 6-2 pe cea cu Maria Iulia Iancu iar în sferturi a fost întrecută cu 6-3, 6-4 de favorita numărul 1, Iulia Andreea Ionescu.