Ediția: Miercuri 1 Mai 2024. Nr. 6615

Atletism – Alexandru Albu de la CSS Adjud, locul 1 la greutate la ”Cupa de Iarnă”, la Bacău!

Atleții pregătiți la CSS Adjud de profesorul Sergiu Crăciun au concurat, la sfârșitul săptămânii trecute, la tradiționala competiție de sală „Cupa de iarnă” de la Bacău. Cel mai bun rezultat i-a aparținut lui Alexandru Albu care a câștigat proba de aruncare a greutății de 2 kg. copii 2, cu 14,51 metri. Același Alexandru Albu și-a dovedit calitățile de atlet polivalent în probele de 50 metri, încheiată pe locul al doilea, în 7,24 secunde, de 200 metri -locul al treilea, cu 29,77 secunde și grutate de 3 kg.- locul al treilea, cu 10,81 metri.
    Simion Andrei s-a clasat al patrulea la greutate de 2 kg. copii 2, cu o aruncare de 9,32 metri, Narcis Neacșu a încheiat concursul pe locul 6 la greutate 1 kg. copii 3, cu 5,50 metri și pe locul 11 la 50 metri, cu 8,58 secunde. La copile 3, Carina Paruba s-a clasat a șasea la greutate de 1 kg., cu 5,50 metri, Alexia Niculescu a ocupat pozițiile a 15-a la 200 metri și a 24-a la 50 metri, iar juniorul 1 Robert Neacșu a terminat competiția pe locul 8 la 200 metri și 14, la 60 metri.