Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Formația LPS Focșani: Mirică – Chiriac, Dumitrașcu (Vintilă), Pepene (55 Bucșă), Gurău – Pașalău – Milea, Sandu (60 Radu), Cuciuc (72Anton), Bobu – Mustață.
Antrenor, Daniel Bănică
Juniorii B ai LPS Focșani au ratat ocazia de a câștiga a doua oară în fața gălățenilor de la LPS în sezonul care tocmai s-a încheiat! În partida jucată sâmbătă, de la ora 14,00 pe ternul principal al stadionului Milcovul elevii profesorului Daniel Bănică au terminat la egalitate cu un adversar care nu a ieșit în evidență prin nimic! Focșănenii au făcut obișnuitul lor joc de construcție, dar le-au lipsit viteza, determinarea. Au fost inexplicabil de lenți pentru niște jucători de 16-17 ani și s-au complicat în situații care cereau soluții simple! Primul gol al meciului a venit în minutul 25 după o lovitură de colț urmată de respingerea mingii în fața careului de unde Pașalău a șutat sănătos și a făcut 1-0! Golul fost urmarea logică a dominării gazdelor, dar a fost singurul al reprizei! La cinci minute de la începutul părții a doua a meciului, gălățenii au egalat după o ce au speculat indecizia apărătorilor gazde: 1-1. Un minut mai târziu, Marian Milea a primit pe stânga de la Sandu și a lobat la colțul lung pentru 2-1, scor în acord cu ceea ce se întâmplase până atunci pe teren! Avantajul gazdelor nu a durat mult pentru că în minutul 60 o minge șutată spre careul aglomerat din fața porții lui Mirică a lovit mâna lui Dumitrașcu și din penaltiul care a urmat s-a făcut 2-2! Focșănenii au impins jocul în jumătatea gălățenilor, și-au creat mai multe situații din care ar fi putut ieși goluri, dar scorul a rămas până la capăt cel din minutul 60!