Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Recorduri personale pentru atleta Georgiana Zglimbea

La București a avut loc prima etapă din cadrul Campionatului Național de atletism în sală pentru juniori II și III, competiție la care una din sportivele vrâncene a reușit o performanță spectaculoasă. Georgiana Zglimbea, sportivă cu dublă legitimare, CSÅž Adjud – CA Roman, s-a clasat pe locul III în proba de aruncarea greutății de 3kg, cea mai bună aruncarea a sportivei antrenate de Camelia Petrea fiind de 12.02 metri. Rezultatul reprezintă un nou record personal pentru atleta adjudeană, dar și cel mai bun rezultat la categoriile juniori II și III.
Georgiana s-a clasat pe locul 4 în ierarhia celor mai buni sportivi de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud în anul 2015, după ce a obținut următoarele rezultate în întrecerile interne: medalii de aur la CN de aruncări lungi, CN de copii I, II și III în proba de aruncarea suliței și CN de copii I, II și III în proba de aruncarea greutății și bronz la CN de sală pentru copii I, II și III în proba de aruncarea greutății.