Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Invitaţie la handbal de calitate: CSM 2007 Focşani – Poli Timişoara (duminică, ora 18.30)

Iubitorii handbalului vrâncan au posibilitatea de a urmări pe viu un nou meci al echipei CSM 2007 Focșani, grupare masculină participantă în premieră în Liga I. Formația antrenată de Viorel Ciubotaru va evolua în Sala Sporturilor din Focșani împotriva echipei Poli Timișoara, confruntarea fiind programată duminică, de la ora 18.30. Din păcate, înaintea confruntării cu echipa din Banat, formația focșăneană se confruntă cu trei probleme de lot, Ragea, Popa și Neamț fiind accidentați și se fac eforturi ca până la ora meciului măcar doi dintre ei să fie recuperați. În tur, Poli Timișoara s-a impus cu 31-26. CSM 2007 Focșani a făcut joi seara un joc foarte bun pe terenul Stelei București, în prima partidă oficială a anului.
Elevii profesorului Viorel Ciubotaru au reușit să câștige prima repriză a meciului chiar dacă în teren nu s-au aflat Eros și Cadar, jucători foarte importanți în angrenajul echipei, 14-13, dar în final s-a văzut învinsă cu 29-25. Surprinzător, focșănenii au dominat primele 30 de minute ale întâlnirii, pe parcursul cărora Steaua a condus o singură dată, 4-3. Elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au întrecut în ratări și greșeli și oaspeții au taxat prin goluri venite pe contraatac și faza a doua. S-a făcut astfel 8-12 după o reușită semnată de Miroiu, însă „militarii” s-au trezit la timp și au redus din diferență până la pauză: 13-14.
Actul secund a început cu un parțial de 4-0 al gazdelor și lucrurile păreau să intre în normal. Doar că în loc să se desprindă decisiv, steliștii au revenit la jocul din prima parte și Focșaniul începea să spere din ce în ce mai mult la un rezultat pozitiv. Neață a egalat la 22 în minutul 51, dar pe final Steaua și-a ridicat nivelul defensivei și a putut să facă astfel diferența. Echipa Focșaniului a evoluat cu: Rusu, Marocico, Cloșcă, Ungureanu – Ragea – 1, Gramatic – 1, Rotaru – 2, Miroiu – 7, Gheorghe, Smeu – 3, Popa, Neață – 2, Voinea, Mocanu – 3, Åžtefan, Năstăsie – 6.

Rezultatele etapei a XVIII-a:

CSM București – HC Vaslui 33-28,
HC Odorhei – Danubius Galați 39-28,
Dinamo București – Dunărea Călărași 37-30,
Potaissa Turda – CSM Ploiești 33-27,
HC Adrian Petrea Reșița – Energia Tg. Jiu 29-24,
Poli Timișoara – Minaur Baia Mare 26-24.

8. Dunărea Călărași    18    8    2    8    497-488    26p
9. Minaur Baia Mare    18    8    2    8    483-487    26p
10. Energia Tg. Jiu    18    7    2    9    475-473    23p
11. HC Vaslui    18    6    1    11    508-530    19p
12. CSM Ploiești    18    4    1    13    508-530    13p
13. CSM 2007 Focșani    18    2    0    16    449-574    6p
14. Danubius Galați    18    0    0    18    438-574    0p.