Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Festival de goluri: CSM 2007 Focşani – Dinamo Bucureşti 33-46 (10-18)

Echipa de handbal masculin CSM 2007 Focșani a părăsit faza optimilor Cupei României, după ce aseară, a cedat partida disputată în Sala Polivalentă în fața formației clasate pe primul loc în Liga Națională, Dinamo București. Polivalenta focșăneană a fost din nou aproape arhiplină, spectatorii au fost alături de gruparea de pe Milcov, dar Dinamo București și-a respectat statutul de favorită și s-a impus în final cu 46-33, după ce la pauză a condus cu 18-10. În timpul jocului, a existat și un moment comic, după ce portarul echipei focșănene s-a lovit, fără să vrea, de unul din arbitrii întâlnirii, iar bucureștenii au marcat. A fost un meci în care focșănenii au ținut pasul cu adversarii în primele 15 minute, apoi, pe fondul greșelilor, au cedat inițiativa.
Mai generoși au fost, așa cum era de așteptat, bucureștenii care au arătat de ce sunt liderii Ligii Naționale. Dinamo este, în acest moment, o forță indiscutabilă a handbalului românesc masculin. Are jucători cu o calitate foarte bună, care și-au onorat blazonul și la Focșani, după ce au făcut-o în Liga Națională și în Liga Europei. Pentru CSM 2007 Focșani a fost o bună oportunitate de a-și măsura forțele cu una din echipe de top al României, în condițiile în care unii jucători de la Dinamo au salarii care ajung la ordinul miilor de euro. Bravo echipei focșănene și celor care susțin echipa în Liga Națională.