Argint european pentru karateka Răzvan David

Clubul Sportiv Politehnica Cluj-Napoca a dominat ediția a șasea a Cupei Campionilor Europeni WUKF, competiție pe care a organizat-o împreună cu Federația Română de Karate WKC, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. La competiție au participat 737 de sportivi din 17 țări, fiind invitate și Egipt și Statele Unite ale Americii, 76 de arbitri, 101 antrenori, 72 de cluburi și 92 de echipe.
Au fost reprezentate la WUKF European Champions Cup următoarele țări: Anglia, Ungaria, Germania, Serbia, Bosnia-Herțegovina, Cehia, Slovacia, Irlanda, Belgia, Danemarca, Scoția, Irlanda de Nord, Polonia, Ucraina, la care se adaugă SUA, Egipt și România. Printre sportivii români care au obținut o medalie și au urcat pe podium se află și Răzvan David, karateka legitimat la Clubul Sportiv Unirea Focșani și antrenat de sensei Aurel Giurgea. Acesta a cucerit medalia de argint la categoria de vârstă 15-17 ani, după ce a fost învins în ultimul act al competiției de un sportiv din Belgia. De la CS Unirea Focșani evoluții bune au mai avut sportivii Ionuț Mălinoiu și Alexandru Gîrleanu.