Ediția: Vineri 10 Mai 2024. Nr. 6620

Victorie pentru primul loc: CSM 2007 Focşani – CSU Galaţi 3-1

Echipa de volei feminin a CSM 2007 Focșani a reușit aseară să câștige derby-ul etapei a IV-a din cadrul Diviziei A2, scor 3-1 în fața grupării CSU Galați și s-a instalat pe primul loc în clasament. Desfășurarea primului set a fost favorabilă echipei antrenate de Marian Rădulescu. În setul doi, a urmat un moment mai rar întâlnit. La scorul de 15-12 pentru echipa din Galați, arbitrii au constatat că așezarea acesteia în teren nu corespunde cu ceea ce era în raportul de arbitraj. Åži, de la acest scor, s-a făcut 12-0 pentru CSM 2007 Focșani, care, în final, a și câștigat setul doi.
În al treilea act al confruntării, focșănencele au evoluat slab, au greșit mult, iar gruparea de la malul Dunării și-a adjudecat setul la 20. Spre final, CSM 2007 Focșani a simțit că poate câștiga meciul și a făcut-o într-un final datorită unei mobilizări exemplare. Formația din Focșani s-a bazat pe: Andreea Buzilă, Diana Georgescu, Delia Lăzăroiu, Monica Stoica, Romina Coman, Mihaela Tașkiran, Andreea Matei, Camelia Lăzăroiu, Adina Samoilă-Sava, Daria Goriaeva, Mălina Zwiru, Mihaela Cîrlan. După acest meci, gruparea de pe Milcov s-a instalat în fotoliul de lider, cu maximum de puncte și va juca pe 21 noiembrie în cadrul ultimei etape a turului pe terenul echipei CTF Mihai I București.