Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Echipa de futsal Galactic Focșani a cedat la scor în ambele confruntări susținute în Banat, pe terenul echipelor Informatica Timișoara și Muncitorul Reșița, jocuri care au contat pentru etapele cu numărul 8 și 10 din Liga I. După ce duminică Galactic a pierdut cu 10-1 la Timișoara, luni seara, focșănenii au pierdut cu 9-1 la Reșița, după ce la pauză gazdele conduceau cu 4-1. În fața a aproximativ 300 de spectatori și încurajați de o galerie pătimașă, reșițenii au marcat repede, în chiar primul minut al jocului, prin Vali Ilaș.
A urmat o perioadă de tatonare de șase minute, apoi două goluri înscrise prin Iulian Mitru și același Ilaș, la distanță de un minut și jumătate unul de celălalt. Focșănenii au avut o tresărire de orgoliu, înscriind prin George Duca, după care s-au stins. Fără să forțeze, Muncitorul s-a desprins la 4-1, Flavius Fedor fiind cel care a stabilit scorul pauzei. La reluare, tot Fedor avea să înscrie, în min. 25, după care Cristian Doană a marcat de două ori, în min. 28 și 31, și Mihuțescu în min. 36.
Ultimul gol al partidei a fost opera portarului Sile Giurcanu care a transformat o lovitură de pedeapsă. Cu numai opt jucători, dintre care un portar, gruparea de pe Milcov s-a lovit și de o manieră de arbitraj ostil, mai ales în prima repriză, când cei doi arbitri au uitat să sancționeze mai multe faulturi comise de jucători din Reșița. Mai mult, Florin Nistor a ratat o lovitură de penalitate de la 10 metri. Galactic a jucat cu Ciobotaru, S. Sava, Nistor, Lupu, Duca, Ilaș, R. Sava, Munteanu și Dumitriu. Etapa viitoare, Galactic Focșani va juca pe teren propriu cu United Galați.

Rezultatele etapei a X-a:

United Galați – FK Od. Secuiesc 6-2,
Concordia Chiajna – KSE Tg. Secuiesc 2-6,
CSMS Iași – Autobergamo Deva 8-5,
Cityus Tg. Mureș – Spicom Sf. Gheorghe 3-1,
Muncitorul Reșița – Dunărea Călărași 9-2,
Informatica Timișoara – Galactic Focșani 10-1. Clujana Cluj Napoca a stat.
Etapa viitoare cuprinde meciurile: Dunărea Călărași – CSMS Iași, KSE Tg. Secuiesc – AS CITY’US Târgu Mureș, Spicom Sfântu Gheorghe – Muncitorul Reșița, Autobergamo Deva – Informatica Timișoara, Galactic Focșani – United Galați, FK Odorheiu Secuiesc – CFF Clujana Cluj, iar Concordia Chiajna va sta.