Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Gimnastele tricolore s-au impus la Cupa „Novara”

Echipa feminină de gimnastică a României a câștigat, Cupa „Novara”, iar Larisa Iordache s-a impus la individual-compus, în turneul la care au mai participat reprezentativele Italiei, Spaniei și Belgiei și care a fost ultimul test înaintea participării la Campionatele Mondiale de la Glasgow. Tricolorele au încheiat competiția cu 226.500 puncte, fiind urmate de Italia, cu 225.150p, Belgia – 218.500p și Spania – 211.200p. Din lotul tricolor au făcut parte gimnastele Larisa Iordache, Diana Bulimar, Anamaria Ocolișan, Laura Jurca, Silvia Zarzu și Andreea Iridon. Concursul individual-compus a fost câștigat de Larisa Iordache, cu 59.750 puncte, urmată pe podium de italiencele Carlotta Ferlito, cu 56.300p, și Elisa Meneghini, cu 56.100p.