Debut perfect pentru Vali Ardean & Co

Naționala de handbal feminin a României a debutat cu o victorie la Campionatul European din Danemarca și Norvegia, câștigând, scor  30-26 (15-10), duelul cu reprezentativa Spaniei. În fața echipei care ne învinsese la ultimele două ediții ale turneelor finale, România a început mai slab, iar ibericele au condus cu 2-0 și 3-1. A fost însă ultima dată când Spania s-a aflat în avantaj, România preluând condu-cerea cu 4-3, în min. 8 și mărindu-și treptat diferența de pe tabelă. Jumătatea primei reprize indica deja un avans de cinci goluri pentru România, scor 10-5, Vărzaru și Stanca fiind de neoprit din situații de unu la unu. Dife-rența de cinci goluri s-a păstrat și după primele 30 de minute, scor 15-10 pentru România, iar în prima parte a reprizei a doua s-a consemnat și cea mai mare diferență dintre cele două naționale: 20-12 pentru România, în min. 37! Recunoscută ca o echipă care nu cedează până la ultimul fluier, Spania a încercat să revină în joc, însă nu a reușit să se apropie decât la maximum trei goluri, 22-19 pentru România. Cu o apărare foarte exactă în cele mai multe rânduri, cu un atac în care a strălucit Vărzaru, Stanca a arătat că a fost la un moment dat cel mai bun pivot din lume, iar Neagu că merită să fie declarată în acest an cea mai bună handbalistă a lumii, România nu putea pierde meciul de debut de la Europene. S-a încheiat 30-26 pentru Paula Ungureanu și compania, victorie ce plasează naționala tricoloră cu șanse mari de a termina grupa pe prima poziție. Au evoluat – România (selecțio-ner Radu Voina): Ungu-reanu (8 intervenții), Tolnai (2 intervenții, 1x7m); Vărzaru 9g (3x7m), Stanca 7g, Neagu 4g, Åžoit 3g, Manea și Fiera – câte 2g, Ardean, Tivadar și Brădeanu – câte 1g, Paraschiv, Geiger, Gatzel și Han. Va urma astăzi, de la ora 21.45, tot la Aalborg, o partidă cel puțin la fel de dificilă împotriva țării gazdă, Danemarca.