Ediția: Vineri 10 Mai 2024. Nr. 6620

Un nou eşec pentru FC Panciu în Liga a III-a

Formația de fotbal FC Panciu rămâne fără victorie în liga a III-a. Sâmbătă, gruparea pănceană a cedat pe teren propriu, 2-1 (1-1) în fața Olimpiei Rm. Sărat, după un meci cu de toate. Ratări la ambele porți, un gol anulat, dar și cu un penalty ratat de gazde. Râmnicenii au început partida mai bine și Nicola a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, balonul păcălindu-l pe portarul Ionuț Irimia (2). Peste numai șase minute, Panciu a restabilit egalitatea. Iulian Negoescu a executat perfect o lovitură liberă, balonul a fost atins de portarul Olimpiei, a lovit bara și a intrat în poartă (8).
Momentul psihologic al meciului s-a consumat în minutul 20. Pasăre, de la FC Panciu, a fost faultat în careul râmnicenilor, dar Ionuț Parlac a ratat lovitura de pedeapsă acordată de arbitru, portarul oaspeților reușind să respingă balonul în lateral. În actul secund, Marian Covaci a marcat din nou, dar golul a fost anulat de asistent, după o fază dubioasă, în care mai mulți spectatori au spus că golul a fost corect (60) și, când meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, Roman a prins un șut de excepție de la 20 de metri și a adus Olimpiei Rm. Sărat o victorie nesperată.
FC Panciu a evoluat cu: Irimia (75 Crăciun) – Ciornei, Beșa, Parlac, Manea (75 Lupu) – Lăbunț, Voinea, Negoescu (70 V. Ion), Duca – Paăsre, Covaci (61 Menghia). Olimpia Rm. Sărat: Toader – Grăjdan, Ceaușel, Scarlat, Pușcă – Bodoc, Roman, Nicola, Burghelea – Tudorancea, Vișan. După această etapă, FC Panciu rămâne cu un singur punct strâns în campionat și se află pe locul 13. Pentru gruparea dintre vii urmează două deplasări grele, la Rădăuți (vineri) și Zagon.