Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

HCM Baia Mare a câştigat un turneu amical în Slovacia

Formația de handbal feminin HCM Baia Mare, la care evoluează și vrânceanca Valentina Elisei Ardean,  a câștigat turneul amical din Slovacia organizat de Iuventa Michalovce, pentru al doilea an consecutiv, după ce a câștigat toate cele trei jocuri susținute. După 32-30 cu echipa gazdă și 28-27 cu Debrecen, echipa pregătită de Aurelian Roșca și Ioan Băban a obținut duminică cea mai clară victorie, 27-23 cu Podravka Koprivnica. De remarcat faptul că echipa croată este deja calificată în grupele Ligii Campionilor, în timp ce HCM va juca peste aproximativ o lună turneu de calificare pentru a ajunge în această fază a întrecerii europene. Ultimele 10 minute ale jocului cu Podravka au fost și cele mai convingătoare ale echipei din Baia Mare în turneul din Slovacia, cel puțin după evoluția scorului. De la 21-20, vicecampioana României s-a distanțat la 27-21 cu trei minute înainte de final. HCM Baia Mare revine, așadar, acasă cu un bilanț de patru victorii și înfrângere după cele 5 meciuri susținute în Ungaria și Slovacia, în 5 zile consecutive. Până să ajungă la Michalovce, băimărencele au mai disputat două jocuri în Ungaria, cu Gyor (15-27) și Erd (29-18). Partea neplăcută a acestui turneu este accidentarea franțuzoaicei Allison Pineau. După cum se precizează pe site-ul oficial al clubului, coordonatorul de joc a alunecat și s-a accidentat la genunchi chiar la primul atac al echipei în partida de vineri cu Iuventa Michalovce. După investigații mai amănunțite se va ști și cât de serioasă este accidentarea franțuzoaicei Pineau.