Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

CSM 2007 a făcut din nou un scor mare!

Formația de handbal masculin CSM Focșani 2007 a câștigat la diferență mai mult decât confortabilă întâlnirea cu LPS Piatra Neamț pe care a avut-o sâmbătă, în Sala Polivalentă, scor 40-22 (19-8). Formația oaspete, tânără, dar cu jucători cu calități pentru handbal și bine așezată în teren a fost o pradă ușoară pentru mult mai experimentata și valoroasă echipă antrenată de profesorul Viorel Ciubotaru. Focșănenii au pornit fulminant, au luat rapid conducerea la patru goluri și au mărit constant avansul care la pauză a ajuns la 11 goluri. Tema exersată de focșăneni a fost contraatacul, cele mai multe goluri ale gazdelor din primele 30 de minute fiind reușite prin aceast procedeu tactic. Oaspeții au încercat să limiteze proporțiile scorului, dar au comis prea multe erori în apărare iar multe dintre atacurile lor au fost anulate de intervențiile foarte bune ale lui Cloșcă, în primele 20 de minute ca și, apoi, tot în porțiuni de timp de câte 20 de minute, de Rusu și Ungureanu. În repriza a doua, gazdele au părut mai îngăduitoare cu oaspeții cărora le-au mai înscris 21 de goluri, dar cărora le-au permis 14 reușite. Profesorul Viorel Ciubotaru a folosit toți jucătorii avuți la dispoziție încercând și variante diverse ca soluții pentru unele posturi, ceea ce poate explica randamentul ceva mai scăzut al echipei în partea a doua a meciului. CSM Focșani 2007: Cloșcă, Rusu, Ungureanu – Gheorghe, Sîsîeac, Gramatic – 3, Vasilache – 1, Rotaru – 11, Nelu – 1, Iordache – 3, Smeu – 4, Popa – 7, Neață – 1, Mocanu – 5, Åžtefan – 3, Åžăitan -1. În etapa viitoare, sâmbătă, 21 martie, CSM Focșani 2007 va avea o deplasare cu meci greu la Bacău.