Programul 100 de euro pentru profesori va fi reintrodus într-o formă mai bună, de această dată fiind vorba de aproximativ 150 de euro ca sumă forfetară, a declarat ministrul Educației, Remus Pricopie. ‘S-a luat această hotărâre și urmează să o formalizăm în săptămânile viitoare, este vorba de aproximativ 150 de euro ca sumă forfetară, adică profesorii vor avea decizia finală pentru folosirea acestor fonduri’, a spus ministrul Educației.
El a adăugat că profesorii vor putea folosi acești bani pentru a-și cumpăra cărți sau vor putea merge la conferințe sau programe de formare profesională’. ‘Trebuie să ne gândim nu numai la salariu propriu-zis, ci și la condițiile în care un profesor își exercită profesia’, a mai declarat Remus Pricopie.