Unirea Ţifeşti a rămas în Superliga Vrancei

Formația clasată pe locul 10 la finalul Superligii Vrancea la fotbal, Unirea Å¢ifești a reușit să-și păstreze locul în campionatul ligii a patra și în sezonul 2014-2015, după ce a trecut într-o dublă manșă de ocupanta locului 3 din liga a V-a, Voința Răstoaca.
În manșa-tur, Unirea Å¢ifești s-a impus la Răstoaca cu 3-2, după ce a fost condusă la pauză cu 2-0, iar sâmbătă seara, în jocul-retur, țifeștenii au trăit meciul periculos. Voința a condus cu 1-0, a avut o bară și a ratat o ocazie imensă, dar după pauză, și-a intrat în rol golgeterul Unirii Å¢ifești, Gheorghe Popa, care a restabilit egalitatea din penalty și a contribuit decisiv la golul doi, marcat de Petruș Taftă.
După 3-2 și 2-1, gruparea din Å¢ifești a demonstrat că merită să rămână în cea mai importantă competiție din fotbalul vrâncean.