Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

Selena Jariştea A RATAT promovarea în liga a treia la fotbal

Campioana Vrancei la fotbal, echipa Selena Jariștea a ratat promovarea în liga a treia. Sâmbătă, pe stadionul Letea din Bacău, formația antrenată de Octavian Bucătaru a pierdut, 6-5 (1-1,1-1), după executarea loviturilor de departajare, partida de baraj disputată în fața campioanei județului Covasna, Sepsi OSK. Sf. Gheorghe. Vrâncenii au dominat copios prima repriză, dar nu au reușit să-și creeze ocazii mari de gol. Cea mai mare oportunitate a Selenei de a deschide scorul a fost irosită în minutul 21, șutul expediat de Burcăcel fiind respins în corner de portarul echipei din Sf. Gheorghe. Contrar cursului jocului și împinși de la spate de aproape 400 de suporteri, covăsnenii au reușit să deschidă scorul cu patru minutul înainte de pauză la singurul lor șut pe poarta apărată de Borș, balonul lovind și bara înainte de a ajunge în poartă. Vrâncenii au ieșit de la cabine deciși să întoarcă soarta partidei și au reușit să restabilească egalitatea prin Cristi Gurguiatu, acesta marcând cu o lovitură de cap după o centrare trimisă de Sorin Popa (72).
              Suporterii de la Sf. Gheorghe au făcut spectacol în tribună
Rezultatul de egalitate s-a menținut și după cele 120 de minute de joc, în prelungiri ambele echipe preferând să aștepte seria loviturilor de departajare. La loteria penalty-urilor, pentru Selena Jariștea au marcat Chivu, Stanciu, Cl. Mihai și Gurguiatu, iar lovitura decisivă a fost ratată de Burcăcel. Selena Jariștea a evoluat cu: Borș –  Cl. Mihai, Gurguiatu, R. Stan, Stanciu – Prodan (46 Căpățînă), Burcăcel, Chivu, S. Popa – D. Negoiță, S. Sava (63 Sandu, 119 Pănescu). În urma partidelor de baraj de sâmbătă, județul Vrancea a stabilit un record neplăcut. Este singurul județ din țară care a rămas fără o echipă de fotbal la nivelul ligii a treia.