Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Junioarele au adus României încă trei medalii de la Europene

Echipa de junioare a adus României încă trei medalii duminică, cu ocazia finalelor pe aparate din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Sofia. Andreea Iridon (FOTO) a câștigat medalia de argint în ultima finală, cea de la sol, cu 13,966 puncte, la egalitate cu Amy Tinkler, din Marea Britanie, în timp ce Laura Jurcă s-a clasat pe locul 5, cu 13,633 p. Cather Lions din Marea Britanie a devenit campioana europeană la sol, cu 14,033 p.
Iridon a câștigat medalia de argint și în finala de la bârnă, cu un rezultat de 14,433 puncte. Aurul i-a revenit Angelinei Melnikova din Federația Rusă (14,575 p), iar bronzul germancei Tabea Alt, cu 14,200 puncte.
Tânăra gimnastă română s-a declarat mulțumită de obținerea celor două medalii, dar în același timp și-a exprimat și regretul că nu s-a prezentat și mai bine la bârnă. După concurs, Andreea Iridon a spus ziariștilor români că speră ca data viitoare să reușească să obțină medalia de aur la bârnă. Ea a adăugat că acum se gândește la Jocurile Olimpice de Tineret care vor avea loc în acest an în China.
Laura Jurcă a câștigat medalia de argint în finala de la sărituri. Cu un total de 14,383 puncte, Jurcă a fost întrecută doar de Elisa Downie (14,633 p) din Marea Britanie, iar bronzul a fost luat de Amy Tinkler, tot din Marea Britanie (14,349 p). Jurcă a câștigat vineri și argintul la individual compus, iar lotul de junioare a luat bronzul în concursul pe echipe.
Larisa Iordache, lider într-un clasament neoficial la individual compus, cu 59,499 p, s-a calificat în toate cele patru finale pe aparate, ocupând primul loc la sol (15,000) și bârnă (15,166) și locurile patru (14,450) și opt (14,533) la sărituri și, respectiv, la paralele. Diana Bulimar s-a calificat la finala de sol, ocupând locul cinci (14,366) în calificările la acest aparat. Bulimar este și a doua rezervă la bârnă (14,033) și a treia la paralele (14,100).