Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Simona Halep, a cincea jucătoare de tenis din lume

Simona Halep va ocupa, începând de luni, locul 5 mondial, o performanță ce nu a mai fost reușită de nici o jucătoare de tenis din România de la crearea ierarhiei WTA, în noiembrie 1975. Halep, acum pe locul 7 WTA, și-a asigurat prezența în Top 5 WTA în urma victoriei reușite miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells și după eliminarea jucătoarei Jelena Jankovici din Serbia, în aceeași fază a competiției. Românca a învins-o într-o oră pe australianca Casey Dellacqua, scor 6-2, 6-2, în timp ce Jankovici a fost eliminată de poloneza Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA, după un meci care a durat mai mult de două ore și jumătate și care s-a încheiat cu scorul de 7-5, 2-6, 6-4.
    Simona Halep a afirmat că nu este interesată foarte mult de locul ocupat în clasament, obiectivul ei fiind acela de a câștiga un turneu de Grand Slam. „Sunt cea mai bună jucătoare de tenis din România ținând cont de clasament, dar obiectivul meu este să câștig un turneu de Grand Slam. Abia atunci voi fi cea mai bună jucătoare română, deoarece Virginia Ruzici a câștigat French Open. Cred că toată lumea vrea să fie numărul 1 mondial, dar pentru mine e mai important să câștig un Grand Slam decât locul în clasament”, a declarat jucătoarea de 22 de ani , pentru site-ul oficial al WTA.