Trei vrânceni, campioni naţionali la karate

Karateka vrânceni Robert Giurgea, Claudiu Zaharescu și Alexandru Palmă au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la ediția din acest an a Campionatului Național de karate SKDUN. Deși nu mai reprezintă cluburi vrâncene, cei trei au adus titlurile naționale în vitrina clubului Åžtiința Bacău.
Robert Giurgea a obținut medalia de aur la seniori (categoria -77 kilograme), Claudiu Zaharescu a cucerit titlul de campion național la seniori, categoria -65 kilograme, iar Alexandru Palmă a cucerit medalia de aur la tineret, categoria +75 kilograme. „Având în vedere lotul deplasat la București și nivelul competiției, ne declarăm mulțumiți de rezultatele obținute. Sigur, la unele categorii puteam obține rezultate mai bune, dar, per total, este OK. Aceasta a fost a treia competiție la care a participat, așa că mai avem de acumulat”, a spus antrenorul Åžtiinței Bacău, Adrian Loghin. „Naționalele” de la București au constituit și o importantă verificare înaintea Campionatului European programat în perioada 4-6 aprilie, la Eger (Ungaria).