Orchestra de Cameră „Unirea” Focșani, dirijor Vincent Gruger, va susține astăzi un concert festiv dedicat Unirii Principatelor Române. Evenimentul va avea loc începând cu ora 19.00, la Ateneul Popular „Mr. Gh. Pastia”.
Programul concertului cuprinde în prima parte trei lucrări românești: Eduard Caudella – Uvertura „Moldova”, Theodor Rogalsky – „Trei dansuri românești” și Ciprian Porumbescu – „Rapsodia Română”. În cea de-a doua parte a concertului va fi interpretată Simfonia Nr. 6 de Franz Schubert. Intrarea este liberă.