Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

Young Stars Panciu a câştigat derby-ul sezonului în Superligă

La Jariștea s-au întâlnit, sămbătă după amiază, două formații alcătuite aproape în totalitate din foști jucători în ligile doua și a treia. Partida dintre Selena și Young Star Panciu, derby-ul Superligii Vrancea la fotbal era, în aceste condiții, o promisiune de spectacol de calitate. Realitatea meciului nu a fost însă prea aproape de o astfel de supoziție. De vină poate să fi fost miza meciului, punctele puse în joc fiind foarte importante pentru ambele echipe. Păncenii au pus în operă o partitură în care accentul a fost pus pe o apărare foarte bine organizată, atacuri cu pivotul Dănuț Lechea în excelentă dispoziție de joc și contraatacuri tăioase.
   Gazdele au încercat să construiască avându-l pe Liviu Dumitriu în rol de dirijor ori, după caz, au trimis spre careul advers mingi lungi, însă inoperabile în condițiile în care apărarea păncenilor a jucat fără greș. În prima repriză, gazdele au avut un plus la posesie și au avut două situații mari de gol. De altfel, singurele ale primelor 45 de minute. În minutul 12, Sergiu Sava, din poziția foarte bună, a ales varianta unui lob în locul unui șut sănătos și Burdujel a reușit să respingă mingea iar în minutul 19, Dumitriu a șutat de la 35 de metri și mingea a lovit transversala porții păncenilor.
Repriza a doua a început cu atacuri la poarta oaspeților, dar în minutul 50 s-a produs evenimentul care a înclinat balanța meciului: un șut de la distanță al păncenilor l-a surprins ieșit din poartă de Ivanciu care a boxat defectuos, mingea s-a dus în spatele lui de unde, cu toată încercarea lui Claudiu Mihai de a o degaja, s-a dus în gol. 0-1, cumva împotriva cursului jocului. Din acel moment, elevii antrenorului Dănuț Bolocan au gestionat foarte bine șituația de echipă în avantaj, în timp ce jucătorii Selenei au început să se precipite fără a reuși nimic relevant în fața remarcabilei apărări a Young Stars.
   Mai mult, în minutul 70, Parlac a reluat cu capul în plasă mingea venită din corner și a făcut 0-2, iar în minutul 88 Marian Covaci, poziționat la linia off-side-ului, a primit o minge în adâncime, a sprintat, a preluat și a marcat pentru 0-3 cu un șut pe jos după ce tot el, ceva mai devreme, încercase aceeași schemă exploatând naivitatea apărătorilor gazdelor, dar lobase peste poartă. Selena Jariștea: Ivanciu – Stanciu, Gurguiatu (75 Pănescu), Viorel Crăciun, Mihai – Săpunaru, Dumitriu, Chivu, Sorin Popa (60 Rodinel Stan) – Dan Negoiță (50 Sandu, 66 Căpățână), Sergiu Sava. Young Stars Panciu: Burdujel – Ciornei, Parlac, Beșa, Manea – Lida (90 Elisei), Voinea, Paul Cioran, Ciubotaru – Bodoc (89 Golea), Lechea.
   A treia clasată, Euromania Dumbrăveni a tras din greu pentru a câștiga partida de la Gologanu, scor 1-0, iar Victoria Gugești a trecut la pas, 5-0 de Voința Cîrligele. Voința Odobești a luat toate punctele din confruntarea susținută pe terenul Energiei Vulturu, AS Suraia a trecut la scor de neprezentare de AS Cîmpineanca, iar ieri, în ultimul meci al rundei, Unirea Å¢ifești și FC Mărășești au remizat într-un meci cu șase goluri.

Unirea Å¢ifești – FC Mărășești 3-3.
Etapa viitoare: AS Cîmpineanca – Victoria Gologanu, Young Stars Panciu – AS Suraia, FC Mărășești – Selena Jariștea, Voința Cîrligele – Unirea Å¢ifești, Voința Odobești – Victoria Gugești, Euromania Dumbrăveni – Energia Vulturu.

11. Victoria Gologanu    8    1    2    5    8-18    5p
12. AS Cîmpineanca    8    0    2    6    5-31    2p.

Liga a V-a – etapa a 5-a
Grupa A
Unirea Milcovul – Podgoria Cotești 2-0,
Dinamo Tătăranu – Voința Răstoaca 2-4,
Flacăra Urechești – Tractorul Nănești 1-2.
Etapa viitoare: Podgoria Cotești – Tractorul Nănești, Flacăra Urechești – Voința Răstoaca, Dinamo Tătăranu – Unirea Milcovul.

Grupa B:
Victoria Pufești – Viitorul Biliești 3-1,
Trotușul Ruginești – Viitorul Vîrteșcoiu 1-1,
AS FC Unirea Focșani – Åžoimii Mircești 3-2.
Etapa viitoare: Viitorul Vîrteșcoiu – AS FC Unirea Focșani, Viitorul Biliești – Trotușul Ruginești, Victoria Vînători – Victoria Pufești. Åžoimii Mircești va sta.