Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Tenismeni focşăneni, pe podium la Bacău

Tenismanul Åžtefan Lazăr, de la Tenis Club Focșani s-a clasat pe locul 3 la Cupa DJST, întrecere care s-a desfășurat la Bacău. Participant la categoria 10 ani masculin, Lazăr a obținut două victorii pe durata competiției: 6-3, 5-7, 6-4 cu Daniel Dăncuță (SCM Bacău) și 6-2, 6-3 cu Flavius Borsan (Fortuna Brăila). În semifinale, Åžtefan Lazăr a pierdut în fața primului favorit la câștigarea turneului, Matteo Maxim (SCM Bacău), scor 1-6, 3-6.
   În semifinale a evoluat și Maria Ciubotaru (TC Focșani), la categoria 10 ani feminin, care a cedat în semifinale în trei seturi, 6-4, 3-6, 1-6 în fața Denisei Preda (Fortuna Brăila), iar Ana Ciurciumel (TC Focșani) s-a clasat pe locul 3 la categoria 12 ani feminin.