Ediția: Sâmbătă 4 mai 2024. Nr. 6617

Cristian Cosma, locul I la „Internaţionalele României“

Tenismanul focșănean Cristian Cosma (sportiv legitimat la clubul Unirea Focșani) a câștigat proba de dublu din cadrul Campionatelor Internaționale ale României de tenis pentru juniori sub 14 ani, turneu internațional de categoria a treia, care s-a desfășurat la baza sportivă AS Tenis Club din București. Cosma a făcut pereche cu Marian Prăjescu (Club Atletic Roman). În semifinale, cei doi au trecut în  două ore și jumătate de tenis spectaculos de Sergiu Medeșan (LPS Constanța) și Alexandru Bodnariuk (CS Åžtiința), scor 6-2, 6-7 (4), 10-6, iar în finala competiției, Cosma și Prăjescu s-au impus cu 3-6, 6-4, 10-7 în fața perechii Edris Fetișleam – Ioan Luca Vidan.
   În proba de simplu, după ce a obținut două victorii în calificări, Cristian Cosma a avut ghinion în primul tur și a pierdut în două seturi, 1-6, 1-6 în fața primului favorit la câștigarea turneului, Åžtefan Paloși (LPS Constanța). Tenismanul focșănean Cristian Cosma se află în acest moment pe locul 20 în ierarhia alcătuită de Federația Română de Tenis de cîmp pe baza rezultatelor obținute la competițiile din 2012. Sportivul a acumulat 3660 de puncte.