Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

Radu Mihai a luat bronzul la Cupa Campionilor Europeni

Municipiul Cluj a fost gazda Cupei Campionilor Europeni de Karate WKC, la acest eveniment participând sportivi din 10 țări (Romania, Ucraina, Serbia, Polonia, Belgia, Anglia, Danemarca, etc.), însumând peste 500 de sportivi care și-au testat capacitățile înainte de Campionatul Mondial din Serbia (programat în perioada 10 – 14 octombrie la Novi Sad).
   Karateka Radu Mihai (CS Unirea Focșani) a obținut medalia de bronz la seniori, categoria +75 de kilograme, sportivul fiind transferat recent la CS Unirea de la Dinamo București. În clasamentul pe echipe, CS Unirea Focșani s-a clasat pe locul 3, din lot făcând parte Radu Mihai, Robert Giurgea și Alexandru Nicador (ultimii doi sportivi legitimați la Åžtiința Bacău, dar care la Cluj au concurat pentru CS Unirea Focșani). Karateka de la clubul focșănean sunt antrenați de sensei Aurel Giurgea.