Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

Judoka de la LPS – CSÅž Focșani s-au întors cu cinci medalii de la etapa finală a Campionatului Național Under 13, întrecere care s-a desfășurat sâmbătă la Gura Humorului, iar ieri, echipa masculină a obținut medalia de bronz. Performerii clubului LPS-CSÅž Focșani au fost: medalii de aur – Mircea Tomescu (categ. 27kg) și Răzvan Burdușel (categ. 50kg), medalii de argint – Claudiu Neagu (categ. 34kg) și Alexandru Solomon (categ. 50kg), iar medalie de bronz a obținut Can Metin (categ. 34kg).
   La categoria 55kg, Alexandru Constantin s-a clasat pe locul 5, iar la categoria 46kg, Riccardo Stoica s-a clasat pe locul 7. Sportivii de la LPS-CSÅž Focșani sunt antrenați de Iulian Surlă, Dumitru Zisu, Marinel Palade și Stănică Grosu.
Laris Borș – aur la Cupa Mondială
   În week-end, în Ungaria s-a desfășurat Cupa Mondială Under 15, întrecere la care Liceul cu Program Sportiv Focșani a fost reprezentat de sportivul Laris Borș. Spre lauda sa, acesta a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria 36 de kilograme.