Două eliminări în derby-ul din play-off

Viitorul Homocea a câștigat derby-ul din play-offul Superligii Vrancea la fotbal, 4-1 în fața celor de la Energia Vulturu, meci în care oaspeții au terminat partida fără doi jucători eliminați, portarul Olărașu și jucătorul de câmp Alin Åžotîrcă. Avîntul Jariștea a luat trei puncte mari în confruntarea cu Dinamo Tătăranu, scor 1-0, iar Åžoimii Mircești și Național Golești nu au avut emoții în jocurile cu AS Cîmpineanca respectiv Voința Sl. Ciorăști.
   În play-out, Unirea Milcovul s-a retras de pe teren în minutul 85 al confruntării disputate la Adjud, în momentul în care adjudenii conduceau cu 5-0.

7. AS Cîmpineanca    5    0    0    5    6-21    0p
8. Voința Sl. Ciorăști    5    0    0    5    4-27    0p.

Rezultatele  etapei din play-out:
FC Mărășești – Flacăra Urechești 3-1,
FCM Adjud – Unirea Milcovul 5-0 (oaspeții s-au retras de pe teren în minutul 85),
Unirea Å¢ifești – Victoria Gugești 1-4,
Voința Odobești – Åžoimii Năruja (3-0).

Liga a cincea:
Play-off:
Doctor GSM Suraia – Voința Cîrligele 1-0,
Victoria Pufești – Podgoria Cotești 1-1,
AS FC Unirea Focșani – Foresta Gugești 1-5.
Play-out:
Voința Răstoaca – Foresta Vidra 1-3,
Trotușul Ruginești – Energia II Vulturu 3-3.

Cupa României se dispută joi, de la 17.30

La sediul AJF Vrancea, a avut loc tragerea la sorți a partidelor din cadrul sferturilor de finală din Cupa României, meciuri programate joi, 17 mai, de la ora 17.30.  Neprezentarea echipelor atrage penalizarea cu șase puncte în play-off sau play-out și o amendă stabilită conf. ROAF.
   Partidele se vor juca într-o singură manșă, joi, 17 mai, de la orele 17.30. Dacă la finalul meciului scorul este egal se vor juca două reprize de prelungiri a câte 15 minute fiecare. Dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.