Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Victorie dramatică pentru LPS Academica

Meci dramatic pentru handbalistele junioare I de la LPS Academica Focșani în etapa de ieri. După ce au condus la pauză, 11-10, focșănencele antrenate de profesoara Doina Ene au trăit periculos finalul partidei susținute împotriva Grupului Åžcolar 1 mai Ploiești, dar s-au impus în final cu 21-20. LPS Academica a condus pe final cu 18-14, s-a jucat cu ocaziile, a greșit la finalizare și s-a văzut egalată în ultimul minut.
   Cu 46 de secunde înainte de finalul partidei, echipa de pe Milcov a reușit să înscrie golul celei de-a doua victorii în Campionatul Național și speranțele pentru calificarea la turneul semifinal au crescut. Runda viitoare, LPS Academica Focșani va juca din nou pe teren propriu, împotriva ultimei clasate, CSÅž Bacău. În altă ordine de idei, echipa de handbal seniori a CSM 2007 Focșani a pierdut ieri, 21-33 pe terenul Universității II Bucovina Suceava.