Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Maria Răuţă, cea mai bună gimnastă a Vrancei

Clubul Sportiv Åžcolar de Gimnastică din Focșani a alcătuit ieri ierarhia celor mai bune sportive care au obținute rezultate remarcabile în competițiile interne și internaționale în decursul acestui an. Antrenorii și colaboratorii din cadrul clubului au ales-o pe sportiva Maria Răuță drept cea mai bună gimnastă a clubului. Sportiva pregătită de profesoarele Carmen Smeu și Adriana Lescovar a obținut cele mai bune rezultate în 2011. A cucerit medalia de aur la bîrnă în cadrul Campiona-tului Național individual și două medalii de argint la paralele Campionatul Național individual respectiv Campionatul Național de maestre. Componentă a Lotului Național de junioare al României, Maria Răuță s-a remarcat și la mai multe turnee internaționale, unde s-a clasat pe podium. Pe treapta a doua a clasamentului întocmit de CSÅž de Gimnastică Focșani se află Diana Da-mian, o altă componentă a Lotului Național de junioare. În acest an, Diana a obținut medalia de aur la bârnă, argintul cu echipa la Campionatul Național și bronzul la indivi-dual compus, în cadrul Campionatului Național. Sportiva este antrenată de Florin Roșioru și Nicoleta Răducan. Locul trei în ierarhia clubului focșănean de gimnastică îi revine Denisei Năstasă, sportivă pregătită de Florin Roșioru și Nicoleta Răducan. În acest an, Denisa a câștigat medalia de aur în proba de sărituri la Campionatul Național, o medalie de argint la bârnă și trei medalii de bronz la sol, paralele și individual compus. „2011 a fost un an foarte bun din punct de vedere al performanțelor pentru Clubul Sportiv Åžcolar de Gimnastică Focșani. Toate sportivele au muncit mult la antrenamente și rezultatele s-au văzut în competițiile naționale și internaționale la care am participat. Sunt copile de viitor și de perspectivă”, ne-a declarat Adriana Lescovar, directorul CSÅž de Gimnastică din Focșani. Pe 15 decembrie, la sediul clubului, va fi organizată o festivitate de premiere, în cadrul căreia micuțele gimnaste vor fi răsplătite cu diplome, cupe și cadouri.