Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Daniela Zgherea – medaliată cu aur la CN de judo ne-waza

Performanță de excepție pentru secția de judo a Liceului cu Program Sportiv Focșani. Orașul Miercurea Ciuc a găzduit etapa finală a Campionatului Național de ne-waza (luptă la sol) pentru categoria de vârstă Under 15, concurs la care judoka vrânceni au obținut două medalii. La categoria de greutate 44 de kilograme, sportiva Daniela Zgherea a devenit noua campioană a României.  La categoria 55 de kilograme, Dorin Drîmbă a cucerit medalia de argint și a obținut titlul de vicecampion național. Aproape de podium au mai fost judoka Alex Feraru (locul 5 la categoria 38 de kilograme) și Can Mezlung (locul 7 la categoria +55 kilograme). Sportivii de la LPS Focșani sunt antrenați de Stănică Grosu, Marinel Palade, Dumitru Zisu și Iulian Surlă.