Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Maria Răuţă, campioană naţională la „speranţe“ şi argint la „maestre“

Trei zile de competiție, 26-28 august, cu șapte reuniuni, un veritabil recital de gală al gimnasticii românești în Sala Sporturilor „Nadia Comăneci” din Onești, cu prilejul Campionatului Național al Maeștrilor, al echipelor de club, dar și al speranțelor olimpice, în organizarea Federației Române de Gimnastică, Primăriei Municipiului Onești și a Clubului Sportiv Municipal. Programul a fost deschis de întrecerile senioarelor (echipe și individual compus), precum și al speranțelor, titlul de campioană națională revenind Anei Porgras (Farul Constanța), în concursul senioarelor, echipei CSN Cetate Deva, precum și „speranței” Maria Răuță (sportivă legitimată la Clubul Sportiv Åžcolar de Gimnastică Focșani). În concursul speranțelor, victoria a revenit Mariei Răuță, de la Focșani, cu 54.20 de puncte, după o dispută care a fost destul de strânsă pentru desemnarea învingătoarei. Sportiva de la CSÅž le-a depășit în clasament pe Bianca Ciobanu (Petrolul Ploiești) și Andreea Puiu (CSM Onești). Maria a terminat pe primul loc în probele de sărituri și paralele, locul trei la sol și locul 5 la bîrnă.
La Campionatul Național al Maestrelor, Maria a obți-nut medalia de argint în proba de paralele.
În competiția pe echipe, CSÅž de Gimnastică Focșani, în componența Maria Răuță, Denisa Năstase, Aida Orheanu și Georgiana Ceobotaru s-a clasat pe locul 4, podiumul fiind ocupat de Cetate Deva, Dinamo București și CSM Onești-SC Bacău.