Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Daniela Zghera, campioană naţională la judo

Delegația vrânceană de judoka care au intrat pe tatami la etapa finală a Campionatului Național Under 15, întrecere care s-a desfășurat la Miercurea Ciuc, a obținut rezultate notabile. Cel mai reprezentativ rezultat a fost obținut de Daniela Zghera (de la Liceul cu Program Sportiv Focșani), sportivă care a devenit campioană națională la categoria 40 de kilograme. „Este o tânără li-niștită,  extrem de talentată când vine vorba de practicarea judo-ului. Sperăm să o vedem medaliată la Europene. Cu multă muncă, există șanse în acest sens”, a declarat antrenorul Stănică Grosu. Daniela Zghera va participa la începutul lunii iulie la Campionatul Balcanic Under 15, din Macedonia. În palmaresul sportivei se mai află două medalii de argint obținute la Campionatul Național de la Gura Humorului, una de aur la Festivalul Judo-ului, organizat la București, iar la „Naționalele” din Turnu Se-verin a fost medaliată cu aur și argint. Åži în acest an a pășit cu dreptul, în urmă cu două luni reușind să ia bronzul la Bacău. Un alt judoka de la LPS care a urcat pe podium a fost Alex Feraru, medaliat cu bronz la categoria 34 de kilograme, iar Cristian Bostănică (categoria 50 de kilograme) și Luigi Moise (categoria 42 de kilograme) s-au clasat pe locurile 5 respectiv 7. Clubul Sportiv Unirea Focșani a obținut două medalii de bronz, prin George Hanțu (categoria 50 de kilograme) și Gabriela Calotă (ca-tegoria 48 de kilograme), sportivi antrenați de Adrian Moldoveanu, iar Clubul Sportiv Åžcolar Adjud l-a avut pe podium pe Andrei Florea (categoria 38 de kilograme, antrenori Ionică Ciupitu și Gheorghe Balcan), judoka care a obținut medalia de bronz. La competiția individuală au participat 331 sportivi de la 71 cluburi naționale.