Ediția: Sâmbătă 18 Mai 2024. Nr. 6627

Vali Borş, eroul echipei CSM 2007 Focşani

Echipa de fotbal CSM 2007 Focșani a obținut un punct mare pe terenul FCM Onești, după ce a terminat la egalitate (1-1) confruntarea susținută aseară și care a contat pentru etapa a XXIV-a din cadrul Ligii a treia la fotbal. Focșănenii au început partida mai bine și au deschis scorul la prima ocazie de poartă. Mîndrescu a executat perfect un corner și Alin Åžonțu a înscris cu o lovitură de cap (9). Oneștenii au replicat prin Iordache, dar șutul acestuia a fost scos de la rădăcina barei de portarul focșănenilor, Borș (14). Crăciun (26) și Milea (36) au irosit alte două situații de gol pentru echipa de pe Milcov, dar la cabine, cele două echipe au intrat la egalitate, după ce gazdele au înscris în urma unei lovituri de pedeapsă prin Tofan, penalty acordat de arbitru în urma unui fault comis în propriul careu de Negoiță (43). Repriza a doua s-a jucat pe contre, iar situațiile mari de gol au apărut în ultimele minute ale partidei. Iordache, de la FCM Onești, a lovit bara porții focșănene cu o lovitură de cap (88), iar cel mai bun jucător al echipei focșănene în confruntarea de ieri, portarul Valentin Borș, și-a salvat echipa în alte două rânduri în minutele de prelungiri, când a respins in extremis șuturile expediate de Iordache și Huiban.
CSM 2007 Focșani a evoluat cu: Borș-Nistoroiu, Crăciun, Negoiță, Dumitriu (55 Ciornei)- Toma, Suvac, Åžonțu, Săpunaru (72 Tîrcă)- Mîndrescu, Milea (90+2 M.          Gheorghe).
Etapa viitoare focșănenii vor evolua pe teren propriu împotriva formației FC Panciu, derby-ul județean de Liga a treia.