Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Două medalii pentru trăgători la „Naţionale“

Bilanț bun al secției de tir sportiv de la clubul sportiv Unirea Focșani. Trei sportivi au participat în week-end la etapa a patra a Campionatului Național, întrecere care a avut loc la Poligonul Tunari din Capitală, iar doi trăgători vrânceni care au dublă legitimare la clubul Omega Tehnoton Iași au urcat pe podium. La categoria juniorilor I, Alin Năstasă a cucerit medalia de aur, cu un total de 570 de puncte, iar în competiția juniorilor II, Alexandru Stanciu a obținut medalia de argint, cu 383 de puncte. Locul I a fost ocupat de Vlad Cheșa (CSÅž Triumf București) – 385 puncte, iar pe treapta a treia a podiumului s-a clasat Ghiță Matei (CS Dinamo București), cu 371 de puncte. Din de-legația vrânceană prezentă la etapa a patra a Campionatului Național au mai făcut parte Costel Zaharia (locul IV), Alexandru Åžoldănescu (locul V) și Mihai Rotariu (locul VI). Sportivii sunt antrenați de Adrian Alaci.

Alin Moldoveanu, primul la seniori
Vrânceanul Alin George Moldoveanu, sportiv care reprezintă în competiții cluburile Dinamo București și Omega Tehnoton Iași a câștigat medalia de aur în întrecerea seniorilor. Sportivul a acumulat 586 de puncte în proba de pușcă aer comprimat 60 focuri. Alin va participa în perioada următoare la o nouă etapă de Cupa Mondială, competiție care este programată la Fort Benning (Statele Unite ale Americii). Sportivul vrâncean va intra în concurs în proba de pușcă 60 focuri aer comprimat.