Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Au ieşit din Cupa României cu fruntea sus

Echipa de futsal CSM 2007 Focșani a ratat șansa de a juca în finala Cupei României. După ce au pierdut în turul semifinalei pe terenul campioanei, Cityus Tg. Mureș (n.r. 2-6), joi seara, elevii antrenorilor Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică au pierdut cu 4-1 (0-0) manșa retur, disputată în Sala Sporturilor din Focșani. După o primă repriză albă în care mureșenii au ratat deschiderea scorului în mai multe rânduri, mingi salvate de portarul CSM-ului, Borș, în actul secund, gazdele au deschis scorul prin Cătălin Curteanu, reușită venită după o fază de atac prelungită. Bucuria focșănenilor a durat puțin deoarece oaspeții au apăsat pe accelerație și, în decurs de opt minute, au trecut în avantaj. În ultimele minute ale partidei, Chivu a marcat în propria poartă, iar Cityus a mai înscris o dată, pecetluind o calificare meritată a mureșenilor. Golurile formației oaspete au fost reușite de Ignat, Mimi Stoica, Gherman și Răzvan Radu. Cityus a jucat cu: Carlao – Fl. Matei, Gherman, Mimi Stoica, Covaci. Au mai jucat: Radu, Ignat, Szocs, Nicușan, Velcherean și Cr. Matei. CSM 2007 Focșani a evoluat cu: Borș, Toader, Săraru, Curteanu, Pătrașcu, S. Popa, S. Sava, Ungu-reanu. „Calificarea s-a pierdut în manșa-tur, de la Tg. Mureș, unde au ratat foarte multe ocazii, dar am și fost dezavantajați de arbitri. Cityus reprezintă cea mai bună echipă din țară și este alcătuită din majoritatea jucătorilor care evoluează în Naționala României. Pentru CSM 2007 Focșani, faptul că am ajuns până în semifinalele Cupei României reprezintă o performanță. În perioada următoare, vom pregăti cu atenție cele două partide din play-offul Ligii I”, a spus după partida de joi seara antrenorul principal, Petrache Gurguiatu. În play-offul Ligii I, echipa de pe Milcov va evolua în partida tur pe teren propriu cu Spicom Sf. Gheorghe. Jocul este programat duminică, 1 mai, de la ora 18.00, iar returul de la Sf. Gheorghe se va juca pe 8 mai.