Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

FC Panciu a vrut să se retragă de pe teren

Echip de fotbal FC Panciu a pierdut astăzi, 4-1 (3-0) testul de verificare susținut pe terenul colegei de serie, ASC Bacău (locul secund în liga a III-a). Amicalul a fost stricat în prima repriză de arbitrul băcăuan Ciprian Porcoș (un „fluieraș” care oficiază în campionatul județean), acesta reușind să-i enerveze la culme pe jucătorii ambelor echipe, dar mai ales pe cei vrânceni. Porcoș a refuzat păncenilor un penalty la scorul de 1-0 pentru ASC, după ce Costin a fost trântit în careu, a trecut cu vederea jocul dur practicat de fotbaliștii gazdelor și a închis ochii la golul trei al grupării gazdă, după ce Stanciu a fost lovit cu gheata în cap de un adversar, în fața porții. În minutul 42, președintele păncenilor, Florin Stoica a vrut să scoată echipa de pe teren din cauza manierei de arbitraj, dar a fost convins cu greu de antrenorii și jucătorii săi să renunțe la idee. Golurile gazdelor au fost marcate de Ungureanu (2), Gafița și Petrea, în timp ce golul din dreptul păncenilor a fost reușit tot de un băcăuan, Adăscăliței, acesta marcând în propria poartă. Sâmbătă, de la ora 10.30, FC Panciu va juca la Buzău împotriva celor de la CSM Rm. Sărat.