Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Tinereţea a învins experienţa

Voleibalistele de la CSM 2007 Focșani nu au reușit un rezultat bun în deplasarea din week-end de pe terenul formației CSU Galați în cadrul etapei a cincea a Diviziei A2. După o evoluție mo-destă, CSM 2007 a cedat, 0-3 (23-25, 23-25, 12-25) în fața gălățencelor, care, după această victorie și-au asigurat titlul de campioane de toamnă. Primul set a aparținut în totalitate gazdelor care au condus cu 2-1, 3-2, 5-2, 6-3, 8-4,    10-6, 16-12, 18-14, 20-16, 22-18.Spre final, focșănencele au dat semne de revenire 23-22 și 24-23, dar era prea târziu pentru a mai câștiga setul. Al doilea set a fost mai echilibrat, CSM a condus de fiecare dată, dar luciditatea din tabăra gălățencelor și-a spus cuvântul. Ultimul set a fost și cel mai scurt, oboseala echipei de pe Milcov resimțindu-se și în joc. La partida de la Galați echipa a fost condusă în teren de Mihaela Taskiran, care îndeplinește și rolul de antrenor principal. După cinci jocuri, CSM 2007 Focșani se află pe locul secund în seria nord est a Diviziei A2 feminine. Etapa viitoare, CSM 2007 Focșani va sta deoarece adversara sa, CSÅž Buzău, s-a retras din campionat.