Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Barcelona a umilit Sevilla şi a luat Supercupa

Barcelona a cucerit Supercupa Spaniei, după ce s-a impus în manșa retur cu Sevilla, scor 4-0, și a dovedit că rămâne și în noul sezon aceeași echipă exuberantă, capabilă să-și devoreze adversarii fără prea mult efort. În tur, andaluzii câștigaseră cu 3-1 în fața unei formații a Barcei din care au lipsit toți campionii mondiali din Africa de Sud (Valdes, Pique, Puyol, Busquets, Xavi, Iniesta și Villa). Acum, Pep Guardiola a trimis pe teren o echipă apropiată de cea „tip” și rezultatele s-au văzut imediat. Doar 14 minute a rezistat defensiva oaspeților pe Nou Camp. Perdo a trecut superb de doi adversari, a centrat, iar Konko a trimis în propria poartă. Messi a dublat avantajul „extratereștrilor” în minutul 25, după o pasă fabuloasă marca Xavi și tot el a înscris și golul 3, în minutul 44, după o pasă a lui Dani Alves. Sevilla nu a reușit să se ridice la nivelul catalanilor nici în repriza a doua, iar gazdele și-au continuat iureșul și i-au permis lui Guardiola să-l arunce pentru prima dată în luptă pe David Villa. Fostul atacant al Valenciei a intrat pe teren în minutul 58, în locul lui Bojan și 20 de minute mai târziu a trecut pe lângă primul său gol în tricoul Barcelonei. S-a opus Palop, care însă nu a mai avut replică în ultimul minut al partidei, când Messi a realizat    hat-trick-ul.