Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Amendă de 25.000 de euro pentru Jose Mourinho

Comisia de Disciplină a Federației Italiene de Fotbal a decis să amendeze cu câte 25.000 de euro gruparea Internazionale Milano și pe antrenorul Jose Mourinho, pentru declarații făcute de portughez după finala Cupei Italiei, informează Gazzetta dello Sport. Internazionale Milano, echipă de la care Jose Mourinho a plecat recent la Real Madrid, a învins în finala Cupei Italiei, în data de 5 mai, formația AS Roma, scor 1-0. Mourinho a insinuat, la începutul lunii mai, că AS Roma ar putea oferi bani echipei Siena pentru a învinge formația Inter în ultima etapă a campiona-tului Italiei: „Cine știe? Poate acum, că nu trebuie să plătească recompense pentru câștigarea Cupei Italiei, Roma este disponibilă să dea mai mulți bani Sienei pentru a ne învinge în ultima etapă a campionatului”. Internazionale Milano a câștigat în sezonul 2009/2010 al cincilea titlu consecutiv de campioană a Italiei, după ce s-a impus în ultima etapă, în deplasare, scor 1-0, în meciul cu Siena. Internazionale Milano a obținut al 18-lea titlu din istorie după ce a reușit să termine în fruntea clasamentului cu un avans de două puncte față de AS Roma.